2010. május 27., csütörtök

(: SZMÁJLI :)


Szmájli. Bájos név!! SZ szereti inni a mindenféle ice tea-kat, amit mi már csak szimplán lónyálnak nevezünk.. Énnekem meg herótom van tőlük.. az a fájdalmasan édes, szintetikus ízű első korty, a szűnni nem akaró még-még érzés.. amikor tudod, hogy utálod, és bűnrossz íze van, és egyre rosszabbul érzed magad minden egyes lenyelt korty után.. és az a fertelmes és eltűntethetetlen utóíz.. ami további kortyokért kiált, mert jobb volt lónyállal a szádban, mint most csak annak utóízével.. Na ezt issza, töménytelen mennyiségben..
Aztán egy este jött a szokásos kérés: "menjünk be a Roniba lónyálért!" Ok. Menjünk.. Már megint..
És akkor meglátta a polcon ezt a még nem látott, nem kóstolt bájos csomagolású terméket. Ezzel meggyőzhető vagyok, gondolta, és lelkesen mutatta: magyar termék, hozzáadott vizet, cukrot és tartósítószert nem tartalmaz. Magyar almából és magyar kézzel készül, Magyarországon. Próbáljuk ki. Azoknál az izéknél tényleg jobb.
Örülök, hogy ezt issza. Azóta szinte folyamatosan. És nagyon jó. Alma és meggy íze van. Mert almából és meggyből készül. Az összetevők listája ezért nem is hosszú: alma és meggy. Ja, és nem sűrítményből ám. Kétféle kapható belőle: alma, és alma meggyel.

Adatok:
  • mennyiség: 1 liter
  • ár: 295 ft
  • összetevők: alma (idared és jonatán), fürtösmeggy (mindkettő hazai termelőktől)
  • csomagolás helye: Székesfehérvár
  • csomagolás: üveg, papír cimkével (ami könnyen leáztatható és én például ebbe fogom eltenni a szörpöket.. :)), és csavaros kupakkal (nem műanyag)
  • fellelhető: eddig még csak a Margit körúti Roni éjjel-nappali ABC-ben láttam. Ha valaki látja máshol is mindenképpen szóljon!!!!

Szóval bátran ajánlom mindenkinek! Sokkal jobb, mint az egyéb forgalomban lévő, népszerű lónyálak!!

SZMÁJLI!!!!! :D

2010. május 25., kedd

Amikor semmi nincs itthon, jól jön, hogy valami mindig akad

avagy a hűtőtakarítás örömei ínséges időkben...
Már (hó)napok ..khm.. óta valami megmagyarázhatatlanul émelyítő bűz áradt a hűtőmből, aminek az lett az eredménye, hogy nem mertem kinyitni a fiókokat, és úgy általában a hűtő használattól is elszoktam.. ami, valljuk be.. felvetett némi problémát: hiányzott a hűtőm. A dolog odáig fajult, hogy rávettem magam a nagy feladatra. Kinyitottam a hűtőt, szivaccsal a kezemben, és ... becsuktam. Így érkezett el a fogyókúra effektus: "majd holnap".. így aztán ugyancsak teltek azok a (hol)napok.
Azt hiszem elértem a legdurvább állapotot, mert SZ kezébe vette az irányítást, és a szivacsot. Azt hiszem egy háziasszony akkor kerül a "legmegalázottabb háziasszony" szerepkörbe, amikor már a kedves pár kezd neki a takarításnak, mert már ő sem bírja az eluralkodó állapotokat...
Nos hát így esett, hogy azon a hétvégén amikor minden zárva volt, és voltam olyan hígfejű, hogy nem tartalékoltam be, megtaláltam a fagyasztó mélyén békésen üldögélő "fehérhúsú tengeri halfilét", ami végül remek kis ebédként végezte:


Halgolyók

Hozzávalók (kb 30 db, 2 személyre pont elég)

50 dkg fehérhúsú tengeri hal (de a fele lehet garnéla is)
1 tojás fehérje
zöldfűszerek: petrezselyem, koriander, snidling, tárkony stb
fehér bors
3 ek tejszín
zsemlemorzsa
olaj

Köret:
mindenkinek a fantáziája, kedve, ízlése szerint, amit szeret

Majonéz:
majonéz
1/2 lime leve
joghurt

A halat robotgépben pürésítjük, hozzáadjuk a sót, borsot, fűszereket. Belekeverjük a tojásfehérjét, és a tejszínt. Kis golyókat formálunk belőle, és zsemlemorzsába forgatva, bő olajban kisütjük őket.
Közben elkészítjük a kedvünkre való köretet, és a majonézhez keverjük a többi hozzávalót.

2010. május 22., szombat

BBQ csirke cukorborsóval, rizzsel és párolt hagymával


Cukorborsót már lehet találni a piacokon. Általában leves, főzelék, köret készül belőle, de nyersen is nagyon finom. A zsenge borsónak nem képződik vastag hártya a hüvely belső falán, így az is ehető. Gazdag B1, B2, és C vitaminban, és szénhidrát tartalma is jelentős. Kalóriaértéke megközelíti a burgonyáét, fehérjetartalma pedig kb háromszor annyi. Termesztésbe vétele i. e. 4–5000 évvel Közép-Ázsia központi és déli területein: Afganisztán, Irán, Turkesztán) történhetett és a neolitikus kultúrákkal terjedt el Európában. A bronzkorból bőséges régészeti leletek bizonyítják Kárpát-medencei és Nyugat-európai ismeretét. A magyarság még a vándorlása idején ismerhette meg. A magyar borsó szó ótörök eredetű. A borsót eredetileg száraz állapotban fogyasztották. A zöldborsó-fogyasztás a 15–16. sz-tól jött szokásba Nyugat-Európában. Eleinte a hüvelyével együtt főzték meg. A 16–17. századi magyar botanikai irodalom kétféle borsót különböztetett meg: az apróbb magvú mezei borsót és a nagyobb magvú kerti borsót.

(forrás: wikipédia)

Biztosan jobb lett volna, ha kerti grillen készítem, de mivel ilyen szerkezettel nem rendelkezem, kénytelen voltam beérni a serpenyőmmel. Így is nagyon finom lett, de az biztos, hogy nagyon fogok örülni egy grillnek ha lesz.. ez nem célzááás :)

Hozzávalók (2 főre)
  • 1 db csirkemell
  • 2 db hagyma
  • 2 ek oliva olaj
  • fél üveg BBQ szósz (én a Heinzet használtam, és finom)
  • 2 x 75 g rizs (basmati)
  • 2 marék cukorborsó (kb 25 dkg)



Mindenek előtt a csirkét kockákra vágom, és átforgatom a szószban, majd 2 órára hűtőbe teszem (elhagyható).
A hagyma párolása a leghosszabb, de az is midössze 20-25 perc. Szóval azzal kezdem: pici olíva olajat felforrósítok, és beleteszem a csíkokra vágott hagymát. Fedővel, időnként megkevergetve párolom, amíg szép színt kap, és finom édes lesz.
A rizs 10 perc, a borsó 5 perc alatt fő meg (mindkettő lobogó sós vízben), a húst pedig a kettő között teszem a forró serpenyőbe, szószostul.
Így minden egyszerre lesz kész, és már csak tálalni kell.







2010. május 20., csütörtök

Kéksajtos quiche

Az "Egy falat Franciaország" című remek műben találtam ezt a receptet, amivel oly régóta szemezek már.. Nagyon jól sikerült, és ebben többekkel is egyet értettünk.. :) Bár SZ-szel azon a véleményen vagyunk, hogy még jobban feldobná, ha legközelebb paradicsom karikákat tennénk a sajt alá. Majd azt is küldöm, ha elkészült.

Hozzávalók (8 adag, 1 nagy piteforma):

  • 100 g dió
  • én leveles tésztával csináltam, de a könyv lepénytésztát ír (200g finomliszt + só + 150g vaj + 1 tojássárgája + 2-3 ek hideg víz)
  • 200g kéksajt (áttörve)
  • 80 ml tej
  • 3 tojás
  • 2 tojássárgája
  • 185 ml főzőtejszín
A diót tepsibe szórjuk, és 200 fokon megpirítjuk. A tésztát a formába simítjuk és megszurkáljuk villával. A tetejére sütőpapírt teszünk, és nehezékkel (rizs/szárazbab) 10 percig sütjük. Majd eltávolítjuk a papírt és a nehezéket, és visszadugjuk még 3-4 percre, hogy átsüljön a tészta, de még ne kapjon színt. A sajtot, a tejjel, a tojásokkal és a tejszínnel elkeverjük, és a tészta tetejére öntjük, majd megszórjuk a dióval. 180 fokon 25-30 percig sütjük, amíg a töltelék megszilárdul.

2010. május 18., kedd

Éjszakai lángosozás–itthon

Te jó éég! Ez nem várhat! Megtaláltam a tökéletes lángos tökéletes receptjét!!
Kislány koromban a piacon mindig ettünk egy lángost. A széle mindig puha volt, és omlós, a közepe vékony és ropogós. Természetesen mindig csak a szélét akartam megenni.. és azt kívántam, bárcsak az egész olyan puha lenne.. Még nem láttam ilyet..
Aztán elszoktam, és leszoktam a lángosról.
Ma viszont SZ szeretett volna enni egyet, de a piacról már lekésett. Úgyhogy gondoltam mért ne?! De akkor a közepét is puhára sütöm!! Hisz úgy az igazi, és végre olyan lesz, amiről mindig is álmodtam!
Keresgéltem a neten, hogy mi is lehetne a megfelelő.. találtam minden félét, de ez volt a nyerő. Persze csökkentettem az adagot. Az alábbi mennyiség kb 8 db kisebb cipóhoz elegendő:

25 dkg liszt
12 dkg krumpli
7,5 g élesztő
1 dl tej
cukor
olaj

A krumplit héjában megfőzöm, pucolom, és áttöröm. Az élesztőt langyos, cukrozott tejbe morzsolom, és lefedve állni hagyom. Ha felfutott, összegyúrom a hozzávalókat, és a cipót egy tálba teszem pihenni, amíg 2-3 szorosára nő. Ekkor kis gombócokat formálok belőle, és ezeket is átgyúrom, és újabb 10 percig pihentetem. Az olajat felhevítem, és ha már forró kisütöm a lángosokat.
Fokhagymás olajjal megkentem, cserpes tejfölt öntöttem rá, és reszelt sajtot. Jó sokat!!

ui: frissen finom, mert roppan a külseje, omlik a belseje, és olvad rajta a sajt és a tejföl...mmmm
szóval amennyit nem eszünk meg előreláthatólag, az eláll, és másnap frissen süthetjük. Legalábbis ezt olvastam valahol..majd holnapra kiderül. Remélem tényleg igaz.. Hűtőbe nem teszem, mert kelt tészta.. remélem a szobahőmérsékletet bírja egy éjszakán keresztül.

2010. május 17., hétfő

Piknik


Ez a piknik istenigaából múlt szombaton volt. Bocs a késésért! Lényeg, ami lényeg, hogy SZ ÚMK pikniket szervezett. Verőfényes napsütés, Margit-szigeti zöldelő fák, egy pokróc és egy jó társaság. No meg a libamáj pástétom. Most úgy tűnhet, hogy eléggé ereszd-el-a-hajam van libamáj ügyben, hiszen ez a sokadik ilyen jellegű recept, és bejegyzés.. :)
Az igazság viszont az, hogy ezt is kaptuk.. mitöbb.. nem is tudtam róla.. kivettem a még régebben kapott libát a fagyasztóból, hogy kiolvadjon a másnapi sülthöz, és amikor boldogan nekiláttam vettem észre, hogy ott figyel benne egy szép hízott máj. Ezennel már nem ijedtem meg, hiszen nem ez volt az első amivel dolgom volt.. :)
Másmilyet szerettem volna, mint amit eddig készítettem, szóval itt egy harmadik féle pástétom recept:

hozzávalók:
1 db libamáj (vagy más máj is megteszi ebben a mennyiségben)
1 cs bacon szalonna
1 db hagyma
3 gerezd fokhagyma
szegfűszeg
fahéj
zsálya
bors
rozmaring
szerecsendió
babérlevél
aszalt szilva
1 kupica szilva pálesz

A májat megtisztítom: inazom, hártyázom. Kézzel kitapintható a 2 fő ín, és abból ágaznak szerte a kisebbek, vékonyabbak. Fontos, hogy minél kevesebb maradjon benne. Nem baj, ha apróbb darabokra szedjük közben, hiszen úgyis a turmixban végzi majd.
Vajon megpárolom a hagymát, fokhagymát. Hozzá adom a májat, és a többi hozzávalót és kissé átsütöm. A közepe maradjon rózsaszín!! Összeturmixolom.
Egy őzgerinc formát kibélelek bacon szalonnával. Erre öntöm az összeturmixolt pástétomot, és a tetejét is befedem szalonnával.
170 fokra előmelegített sütőbe dugom kb 40 percre. Ha kihűlt, lehet szeletelni is. Nagyon finom!!

2010. május 16., vasárnap

Dőzsölés lazaccal.. mm

SZ ellátogatott velem a piacra. Persze kiszúrta a gyönyörű rózsaszín lazac filét a halasnál, és megjelent az a bizonyos ártatlan gyermeki nézés, aminek nem lehet ellenállni. Így kerekedett az asztalra ez a szépség.
Nem voltam én ám nagy halas sose. Sőt én csak a menzán találkoztam a hallal mint olyannal. Otthon sose ettünk. Mmint halat. :)
Szóval messzire kerültem, és elhatárolódtam minden formájától. Aztán egyszer régen a metroban nagyon jó áron kínálták, és SZ vetetett belőle jó sokat. És akkor nagy izgalommal, és félelemmel nekiláttam, és győzködtem magam, hogy biztosan finom lesz.. mások is megeszik, és szeretik. Akkor biztosan nem lehet olyan rossz! Van egy Norvég szakácskönyvem, és abból néztem ki akkor, hogy mit is kezdjek egy hallal. Salmon butterfly. Ez volt a nagy ötlet. Szóval lett belőle szép pillangó, pici sóval, párolva, cucamber salátával. Mondhatom nagyon jól sikerült. Nagyon virult a fejem a gyönyörű butterflyoktól: egy vastag (kb 2 ujjnyi) szeletet középen majdnem teljesen elvágunk, és széthajtjuk. Így lesz egy szép, ujjnyi vastag szelet, amin szép rajzolatot ad a hal húsa. D-t, és M-t vendégeltük meg vele. Akkor nagyon jól sikerült, de azóta nem próbálkoztam és nem is ettem. Szinte el is felejtettem, hogy valami közöm volt énnékem halhoz. Aztán a minap a Dérynében nagy bátorságot vettem, és választottam egy szimpatikus makrélát vacsorára. Mondhatom megjött a kedvem a halhoz!!

Most is azt a bizonyos Norvegian cooking or everyone c. fantasztikus könyvet hívtam segítségül: lazacot csak sóztam és egy icipici borsot szórtam rá, hogy megmaradjon a saját íze, és vajban gyorsan kisütöttem. Mellé a fennséges petrezselymes újkrumpli került, spárgával. A spárga-újkrumpli-petrezselyem hármasa igencsak nyerő így tavasszal. Szinte csak ezt esszük. Hallal. Csirkével. Sertéssel. Magában. Stb...

A spárga is új dolog számomra. A zöldet nem kell megpucolni, viszont az alján a fás részt el kell távolítani. Ahol eltörik, ott van a határ a fásrész, és a finom rész között. Nem dobtam ki, hanem belekerült az alaplébe. Ezt több blogon is láttam, és remek ötlet nem kidobni amit lehet!
Szóval a megtisztított spárgát lobogó sós vízbe teszem 15 percre. Ez azért jó, mert így nem engedi ki magából az ízeket, vitaminokat és persze a színt sem. Mindössze 15 perc alatt megfő.

Ruccola saláta

Ebben az esős időben kifejezetten üdítő lenne ha felraktam volna már a szuper spárgás-újburis-epres stb recepteket, és most azokon lehetne lamentálni. Biztos jobb kedve lenne tőle az ember (lányának).. egy mosolygós karalábé ugye csodákra képes! valljuk be őszintén. Epres nem lesz mert mire oda jutottam volna, hogy csinálok belőle valami finit, mindig megettem.. nade sebaj..lesz itt még eperszezon ám!! hajaj
Szóval ezennel pótolom eme hiányosságot, legalább én is nosztalgiázom az elmúlt hét –khm nem túl izgalmas– eseményein, ám annál finomabb ebédein/vacsoráin:
Kezdésnek egy jó saláta:



A marhát mustáros pácba tettem, amíg előkészítettem a többi alapanyagot: a rukkolát megmostam (találtam benne egy picike csigát is. Őt leküldtem a kertbe. Nem voltam túl finom, mert ledobtam az elsőről.. gondoltam még úgysem volt valószínűleg része repülésben.. lehet hogy eztán sem lesz.. mindenesetre nagyon picike volt és úgy ítéltem meg hogy lazán túl fogja élni a kis drága.. további részleteket nem tudok..) szóval először megmostam a rukkolát, mert pont lecsöpög, mire minden kész lesz. Félbe vagdostam a koktélparikat – Mézédes, finom, piros vegyszermentes koktélparit kaptam a piacon.. nyammi – széttépkedtem a mozarellát, és összekevertem 3 ek olivaolajat, 1 ek balzsamecettel.
A husikat forró serpenyőben hirtelen kisütöttem (só+bors), és kész is csak össze kell rakni:
A rukkolát és a csírát összeforgatom az olaj-ecet keverékkel, tetejére szórom a sajtot, a parit, és a husit.


mustáros pác: csak semmi faxni:
2 ek dijoni mustár
1 ek oliva olaj
friss csili



2010. május 9., vasárnap

Tiramisu

Ez biztos a tök unalmas ezredik tiramisu recept amire az ember (lánya) rátekint, majd legyint egyet, hogy "áá nekem is megvan a magam jól bevált receptem!!" DE.!! Ez az a recept, amit tilos megváltoztatnom, hozzá tennem, elvennem belőle, mert meg lett tiltva. De olyannyira, hogy nagyon. SZ először esdeklő szemekkel könyörgött, hogy csináljak neki tiramisut. Azt a finomat. Aztán a tekintete hirtelen fenyegetővé vált és remegő hangon közölte, hogy nehogy változtatni merészeljek rajta... el sem tudom képzelni, hogy mi lett volna, ha valami nem olyan...
Mindettől függetlenül a recept rém egyszerű, a végeredmény pedig természetesen rém finom! Ez az, amit már évek óta készítek, de tényleg. Annak idején előfordult, hogy 20 tojásból csináltam a családi banzájra..
Most ugye 2 főre készül, és így is 6 tojás kerül bele. Mivel a 4 adagos alap 2x-ese kerül alapos belapátolásra kb egy kellemes délután alatt. Azt hiszem ez sokmindenről árulkodik..
B biztos örült volna, ha pont ezen a délután lett volna nálunk. De majd legközelebb!! :)
A babapiskóta kérdés külön bekezdést érdemel. Mert nem mindegy, hogy melyiket használjuk: régen a tesco gazdaságos elég jó volt, mára viszont kizárt hogy abból készüljön ez az egyszerű, de annál nagyszerűbb remekmű. A Madár és Fia viszont annál jobb. Kézzel készített, így nincs közte 2 egyforma darab, ami nem is baj, mert beszívja a kávét, és nem esik szét. A másik, ha ehhez nem jutunk hozzá, a Winny. Ez ugyan kicsit szivacsosabb, így miután megszívta magát, ki kell kicsit nyomkodni! :) mert különben ereszt, és eláztatja a kész tiramisut.

Hozzávalók (4 adag)

1 cs babapiskóta

2 dl kávé
pici rum
pici tej
1 ek cukor

3 tojás
3 ek cukor/házi vaníliás cukor
250 g mascarpone

A kávét lefőzzük, a cukrot még forrón beletesszük, mert így előbb felolvad. Rum+tej szintén mehet bele. Rummal csínján tessenek bánni!!
a tojások sárgáit a cukorral fehéredésig keverjük, a cukor teljesen olvadjon bele!
A mascarponét is belekeverjük, majd felverjük a tojásfehérjét, és ezt is óvatosan beleforgatjuk, hogy minél kevésbé törjön össze. Célszerű először a harmadával fellazítani a masszát, majd utána hozzáadni a maradékot.
A piskótákat a kávéba áztatjuk, minél jobban itassuk át, ha szükséges nyomkodjuk ki a fölösleget!
Egy réteg piskóta kerül a tál aljára, rá egy réteg krém, majd addig ismételjük a műveletet, amíg el nem fogy minden. A tetejére krém kerül, és kakaót szitálunk rá!


4 kisebb tálban tálalva talán jobban néz ki, de mi csak fogunk 1-1 kanalat és becsüccsenünk a fotelba...

2010. május 7., péntek

Brit választási reggeli

Ami igazából éjszaka készült, de az éjszakai evésre, ami nálunk rendszeresen előfordul, nincs pontos kifejezés. Szóval ez amolyan éjszakai reggeli volt.
És azért brit választási, mert a brit választások éjszakáján, a brit választási műsor alatt megéhezett SZ kedvére készült.
Mindösszesen pár röpke perc alatt megvolt. hozzá pedig kifacsartam pár mandarint/narancsot/citromot, ami még télről maradt, és nem túl élvezhető a nedvességtartalma miatt már nem igazán volt alkalmas arra, hogy gyümölcsként együk meg, de így abszolút finom volt. Nem mellesleg gyümölcsből nem tudok 10 db-ot egyszerre megenni, így viszont lazán belekerült ennyi.
A kenyérszeleteket forró oliva olaj és vaj keverékére teszem néhány paradicsom szelet társaságában. A paradicsom levet ereszt, kicsit átsül, és megpirul, a kenyér pedig beszívja a finom paradicsom levét. A paradicsomokat tányérra teszem, és lepirítom a kenyerek mindkét oldalát. Mindeközben 3 tojásból tükörtojást készítettem, folyós sárgájával. A végén néhány kocka kéksajt került a tetejére.


ui: a fotó is éjszakai, energiatakarékos lámpával... :)